Kaj je fermentacija
Fermentacija je metabolni proces, kjer se sladkor (organska snov) pretvori v celično energijo in stranske produkte, primarne (kisline, CO2, alkohol) in sekundarne (bioaktivne molekule) metabolite. Stranski produkti, ki nastajajo pri fermentaciji služijo kot konzervans v živilu, živilu izboljšajo okus, aromo in teksturo, živilo je lažje prebavljivo, ima številne bogate bioaktivne snovi in probiotične mikroorganizme, ki pozitivno vplivajo na zdravje črevesnega mikrobioma…vse v enem!
Razlika med fermentacijo in vlaganjem zelenjave
Za mlečnokislinsko fermentacijo potrebujemo sol (včasih tudi sirotko), da spodbudimo delovanje naravno prisotnih mlečnokislinskih bakterij, gre za bakterije naravno prisotne na zelenjavi. Z aktivnostjo bakterij nastane mlečna kislina, ki zniža pH živila in s tem onemogoči rast patogenim bakterijam in posledično zaščiti živilo. Zaščita je naravna in živilo je še vedno živo in bogato z encimi ter vitamini.
Vlaganje vključuje vročino, kis in sladkor. Omenjena vročina, kis in sladkor odstranijo naravno prisotne bakterije, encime in vitamin C. Zato v trgovini kupljeno kislo zelje nima takšnih blagodejnih učinkov, kot jih ima doma fermentirana zelenjava. Kozarec vložene zelenjave je tudi pasteriziran, kar ubije vse potencialno prisotne mlečnokislinske bakterije.
7 razlogov zakaj fermentirati doma
- Dobro za zdravje
- Enostavno
- Varno
- Ekonomično
- Prijazno okolju – ne mečimo hrane stran
- Tradicionalno
- Zabavno in poučno